PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI

RODZICE! Zachęcam do zapoznania się lub przypomnienia sobie Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli (Dz. U. 2017 poz. 356 z późn. zm.). Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wskazuje cel wychowania przedszkolnego, zadania profilaktyczno-wychowawcze przedszkola oraz efekty realizacji zadań w postaci celów osiąganych przez dzieci na zakończenie wychowania przedszkolnego. Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.

Podstawa programowa wyraźnie określa:

1. Zadania przedszkola,
  2. Osiągnięcia dziecka na koniec wychowania przedszkolnego w obszarach: fizycznym, emocjonalnym, poznawczym i społecznym,
  3. Warunki i sposób realizacji.

Warto także zapoznać się z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej na pierwszym etapie edukacji-edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III.

Magdalena Pańczyk-dyrektor przedszkola