O placówce

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz ... .
Jeśli nie wie - wytłumacz ... . Jeśli nie może - pomóż."

/Janusz Korczak/

Publiczne Przedszkole im. Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach jest placówką oświatową prowadzoną przez Gminę Poddębice. Organem nadzorującym Przedszkole jest Kuratorium Oświaty w Łodzi. Dyrektorem przedszkola od września 2016 roku jest Magdalena Pańczyk. W kierowaniu placówką wspomaga ją wicedyrektor Anna Cicha.

Kadra przedszkola to 30 nauczycielek (w tym 5 pedagogów, 3 logopedów, 5 terapeutów pedagogicznych, 1 nauczyciel religii, 1 nauczyciel języka angielskiego),  5 pomocy nauczyciela, 1  inspektor ds. zaopatrzenia, 1 starszy intendent, 12 woźnych oddziałowych, 6 pracowników kuchni, 2  konserwatorów.

Placówka zlokalizowana jest w dwóch budynkach, które poddane były termomodernizacji. Dysponuje dużymi, jasnymi salami, dostosowanymi do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Wokół przedszkola przy ulicy Przejazd 19 i Miłej 14/16 znajdują się zadrzewione i zakrzewione tereny zieleni. Ogródki przedszkolne wyposażone są w metalowe urządzenia do zabaw i ćwiczeń ruchowych, piaskownice i ławeczki do odpoczynku.

Od września 2016 roku w przedszkolu funkcjonuje 14 grup – 5 przy ulicy Przejazd i 9 przy ulicy Miłej.

Dzieci mogą przebywać w przedszkolu od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30 – 17:00. Przedszkole pełni wobec nich funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.

Dzieci mają możliwość korzystania z zajęć dodatkowych: Przedszkoliada, audycje muzyczne, koncerty,  przedstawienia teatralne, zajęcia języka angielskiego, religia, pikniki integracyjne, pokazy rycerskie, spotkania autorskie, wyjazdy do kina, teatru, projekcje kina sferycznego i inne.

Przedszkole zapewnia dzieciom nie tylko wychowanie i nauczanie przewidziane podstawą programową, dba o ich bezpieczeństwo i przestrzeganie praw dziecka, traktuje je indywidualnie i podmiotowo, wspomaga ich wszechstronny rozwój, zapewnia opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa, tworzy warunki do wszechstronnego rozwoju, umozliwiające dziecku osiągnięcie "gotowości szkolnej".

Bierzemy udział w konkursach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, gdzie nasi wychowankowie odnoszą liczne sukcesy. Szczegółowo opisujemy je na stronie internetowej naszego przedszkola, w przedszkolnych kronikach oraz kwartalniku „Echo Przedszkola”. Jesteśmy współorganizatorami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Literatury Europejskiej oraz Powiatowego Konkursu Plastycznego związanego z naszym patronem.

Nieustannie czynimy starania, aby nasze przedszkole było postrzegane jako placówka otwarta na potrzeby, wymagania i oczekiwania środowiska, w której łączy się tradycje z zadaniami dnia dzisiejszego.