Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - zajęcia Pani Iwony Michalak

" Spektrum autyzmu jest długie i szerokie, i wszyscy się w nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego".

Lisa Genova "Kochając syna"

Początek kwietnia w naszym przedszkolu zawsze związany jest z tematyką autyzmu. W tym czasie odbywają się w naszym przedszkolu zajęcia prowadzone przez Panią Iwonę Michalak - terapeutę, która od wielu lat prowadzi zajęcia indywidualne z dziećmi wymagającymi takiegoż wsparcia.

Jako specjalista między innymi w dziedzinie autyzmu, stara się aby nasze przedszkolaki od najmłodszych lat posiadały wiedzę na ten temat. Dzięki tym zajęciom rośnie wśród dzieci zrozumienie co do tego, że każdy z nas jest różny, wyjątkowy i posiada swoje własne super moce.

W grupach starszych zajęcia dotyczą tematyki tolerancji, szacunku do siebie nawzajem. Dzieci dowiadują się jak na co dzień wygląda świat widziany oczyma osób nadwrażliwych na różne bodźce. Dzięki wcielaniu się w różne role, starają się mówić o swoich emocjach, prosić innych o pomoc w trudnych dla siebie momentach. Przedszkolaki w trakcie zabaw poznają różnice pomiędzy sobą ale również dowiadują się o sobie na wzajem całkiem nowych rzeczy np. kto ma psa a kto kota? kto lubi ostre jedzenie? Starszaki z entuzjazmem uczestniczyły w proponowanych aktywnościach.

W młodszych grupach dzieci uczestniczą w zajęciach rozwijających zmysły, głownie zmysł dotyku. W trakcie zabaw sensorycznych dotykają rękoma oraz stopami różnych faktur, sami określają co jest ciepłe a co zimne. Poznają również sympatyczne stworki Synapsiaki. Maluchy mają również możliwość zabawy różnymi masami, dzięki czemu ćwiczą swoje dłonie.

Bardzo dziękujemy Pani Iwonie Michalak za te interesujące zajęcia.

Sylwia Augustyniak-Jaszczak

Katarzyna Węglewska